More
  خانهپزشکی و سلامتروانشناسیروانشناسی رنگ ها چگونه است

  روانشناسی رنگ ها چگونه است

  در روانشناسی رنگ ها چگونه است به تاثیرات رنگ و مسائل روانشناسی رنگ را از دیده روانشناس بزرگ و برجسته بررسی خواهیم کرد

  روانشناسی رنگ ها چگونه است

  آیا در اتاق زرد احساس اضطراب می کنید؟ آیا رنگ آبی به شما احساس آرامش و آرامش می دهد؟ هنرمندان و طراحان داخلی مدت‌هاست بر این باور بوده‌اند که رنگ می‌تواند به‌طور چشمگیری بر حالات، احساسات و عواطف تأثیر بگذارد. پابلو پیکاسو هنرمند یک بار اظهار داشت: “رنگ ها، مانند ویژگی ها، تغییرات احساسات را دنبال می کنند.”

  رنگ یک ابزار ارتباطی قدرتمند است و می تواند برای سیگنال دادن به عمل، تأثیر بر خلق و خو و حتی تأثیر بر واکنش های فیزیولوژیکی استفاده شود. برخی از رنگ ها با تغییرات فیزیولوژیکی از جمله افزایش فشار خون، افزایش متابولیسم و ​​خستگی چشم مرتبط هستند.

  این مقاله به این موضوع می پردازد که روانشناسی رنگ ها به چه معناست و چگونه رنگ ها بر ذهن و بدن تأثیر می گذارند. همچنین تحقیقات در مورد تأثیر رنگ و واکنش‌های روان‌شناختی افراد ممکن است را بررسی کند.

  روانشناسی رنگ ها چگونه است

  روانشناسی رنگ چیست

  روانشناسی رنگ مطالعه چگونگی تأثیر رنگ های مختلف بر خلق و خو و رفتار انسان است. این بررسی می‌کند که چگونه رنگ‌ها می‌توانند بر واکنش‌های احساسی تأثیر بگذارند، و همچنین چگونه واکنش‌ها به رنگ تحت تأثیر عواملی مانند سن و زمینه فرهنگی قرار می‌گیرد.

  موضوعات مختلف مورد توجه در این زمینه عبارتند از:

  معانی رنگها
  چگونه رنگ ها بر پاسخ های فیزیولوژیکی تاثیر می گذارند
  واکنش های احساسی به رنگ
  عواملی که بر ترجیحات رنگ تأثیر می گذارد
  تفاوت های فرهنگی در معانی و تداعی رنگ های مختلف
  آیا رنگ ها می توانند بر سلامت روان تأثیر بگذارند یا خیر
  چگونه رنگ ها می توانند بر رفتارها تأثیر بگذارند
  راه هایی که می توان از رنگ ها برای ارتقاء رفاه استفاده کرد
  چگونه می توان از رنگ ها برای بهبود ایمنی و طراحی بهینه تر محیط های خانه و کار استفاده کرد

  تاریخچه روانشناسی رنگ

  کاوش علمی روانشناسی رنگ ها نسبتاً جدید است، اما مردم از دیرباز به ماهیت و تأثیر رنگ علاقه مند بوده اند. در فرهنگ های باستانی، رنگ ها اغلب برای درمان شرایط مختلف و تأثیرگذاری بر احساسات استفاده می شدند. آنها همچنین در اعمال معنوی مختلف نقش داشتند.

  در سال 1666 بود که دانشمند انگلیسی سر آیزاک نیوتن کشف کرد که وقتی نور سفید خالص از یک منشور عبور می کند، به تمام رنگ های قابل مشاهده جدا می شود. نیوتن همچنین دریافت که هر رنگ از یک طول موج تشکیل شده است و نمی توان آن را بیشتر به رنگ های دیگر جدا کرد.

  آزمایش‌های بیشتر نشان داد که نور می‌تواند برای تشکیل رنگ‌های دیگر ترکیب شود. برای مثال نور قرمز با نور زرد رنگ نارنجی ایجاد می کند. برخی از رنگ ها مانند سبز و سرخابی در صورت ترکیب شدن، یکدیگر را خنثی می کنند و در نتیجه نور سفید ایجاد می شود.

  - تبلیغات-

  محققان اندرو الیوت و مارکوس مایر در مروری بر تحقیقات موجود در مورد روانشناسی رنگ خاطرنشان کردند: با توجه به شیوع رنگ ها، می توان انتظار داشت که روانشناسی رنگ ها حوزه ای توسعه یافته باشد. “به طرز شگفت انگیزی، تا به امروز کار نظری یا تجربی کمی در مورد تأثیر رنگ بر عملکرد روانی انجام شده است، و کاری که انجام شده است عمدتاً ناشی از نگرانی های عملی است، نه دقت علمی.” 1
  علیرغم کمبود کلی تحقیق در این زمینه، روانشناسی رنگ به یک موضوع داغ در بازاریابی، هنر، طراحی و سایر زمینه ها تبدیل شده است.

  بسیاری از شواهد در این زمینه نوظهور در بهترین حالت حکایتی است، اما محققان و کارشناسان چند کشف و مشاهدات مهم در مورد روانشناسی رنگ و تأثیر آن بر خلق و خوی، احساسات و رفتار انجام داده اند.

  تأثیرات روانی رنگ

  چرا رنگ چنین نیروی قدرتمندی در زندگی ما است؟ چه اثراتی می تواند بر بدن و ذهن ما داشته باشد؟ در حالی که درک رنگ تا حدودی ذهنی است، برخی از جلوه های رنگی معانی جهانی دارند.

  رنگ‌هایی که در ناحیه قرمز طیف رنگ قرار دارند به رنگ‌های گرم معروف هستند و شامل قرمز، نارنجی و زرد می‌شوند. این رنگ‌های گرم احساساتی را از احساس گرما و آرامش گرفته تا احساس خشم و خصومت بر می‌انگیزد.

  رنگ‌های سمت آبی طیف به رنگ‌های سرد معروف هستند و شامل آبی، بنفش و سبز می‌شوند. این رنگ‌ها اغلب آرام توصیف می‌شوند، اما می‌توانند احساسات غمگینی یا بی‌تفاوتی را نیز به ذهن متبادر کنند.

  معانی رنگ های نمادین

  قرمز: اشتیاق، هیجان، عشق
  صورتی: نرم، محفوظ، خاکی
  بنفش: مرموز، نجیب، پر زرق و برق
  آبی: خرد، امید، عقل، صلح
  سبز: طبیعت، رشد، طراوت
  زرد: امید، شادی، خطر
  نارنجی: گرما، مهربانی، شادی
  سفید: حقیقت، بی تفاوتی
  سیاه: نجیب، مرموز، سرد

  یک مطالعه در سال 2020 که تداعی عاطفی 4598 نفر از 30 کشور مختلف را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که مردم معمولاً رنگ‌های خاصی را با احساسات خاصی مرتبط می‌کنند. با توجه به نتایج مطالعه: 3

  سیاه : 51 درصد از پاسخ دهندگان سیاهی را با غم و اندوه مرتبط دانستند
  سفید : 43٪ از مردم سفید را با تسکین مرتبط می دانند
  قرمز : 68 درصد قرمز را با عشق مرتبط می‌دانند
  آبی : 35 درصد رنگ آبی را با احساس آرامش مرتبط می کند
  سبز : 39٪ سبز را به رضایت پیوند می دهند
  زرد : 52 درصد احساس کردند که رنگ زرد به معنای شادی است
  بنفش : 25 ​​درصد گزارش کردند که بنفش را با لذت مرتبط می دانند
  قهوه ای : 36% رنگ قهوه ای را به انزجار مرتبط می کند
  نارنجی : 44 درصد نارنجی را با شادی مرتبط می‌دانند
  صورتی : 50 درصد رنگ صورتی را با عشق مرتبط می‌دانند
  محققان این مطالعه پیشنهاد کردند که چنین نتایجی نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد تداعی‌های رنگ-احساس ویژگی‌های جهانی دارند. این معانی مشترک ممکن است نقش اساسی در کمک به ارتباطات داشته باشند.

  احساسات شما در مورد رنگ اغلب عمیقاً شخصی است و ریشه در تجربه یا فرهنگ خودتان دارد. به عنوان مثال، در حالی که رنگ سفید در بسیاری از کشورهای غربی برای نشان دادن پاکی و بی گناهی استفاده می شود، در بسیاری از کشورهای شرقی به عنوان نماد عزاداری دیده می شود.

  روانشناسی رنگ به عنوان درمان

  چندین فرهنگ باستانی، از جمله مصری ها و چینی ها، کروموتراپی یا استفاده از رنگ ها را برای بهبودی انجام می دادند. کروموتراپی گاهی اوقات به عنوان نور درمانی یا رنگ شناسی شناخته می شود.

  رنگ شناسی امروزه هنوز به عنوان یک درمان جامع یا جایگزین استفاده می شود . در این درمان:

  قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش گردش خون استفاده می شود.
  تصور می شود که رنگ زرد باعث تحریک اعصاب و پاکسازی بدن می شود.
  پرتقال برای بهبود ریه ها و افزایش سطح انرژی استفاده می شود.
  اعتقاد بر این است که آبی باعث تسکین بیماری ها و درمان درد می شود.
  تصور می شود که سایه های نیلی مشکلات پوستی را کاهش می دهد.
  در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که کروموتراپی ممکن است راهی موثر برای کمک به مبارزه با احساس خستگی و استرس پس از سانحه در پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه باشد. 5

  تحقیقات مدرن در روانشناسی رنگ

  اکثر روانشناسان رنگ درمانی را با شک و تردید می بینند و به این نکته اشاره می کنند که تأثیرات فرضی رنگ اغلب به شدت اغراق آمیز است. رنگ ها نیز در فرهنگ های مختلف معانی مختلفی دارند.

  با این حال، اثرات تغییر خلق و خوی رنگ ممکن است فقط موقتی باشد. اتاق آبی ممکن است در ابتدا باعث ایجاد احساس آرامش شود، اما این اثر پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

  با این حال، تحقیقات موجود نشان داده است که رنگ می‌تواند به روش‌های شگفت‌انگیزی بر افراد تأثیر بگذارد:

  قرص های رنگی با تسکین درد بیشتر همراه هستند، در حالی که قرص های قرمز با داشتن خواص محرک بیشتر همراه هستند.
  قرمز باعث می شود افراد با سرعت و نیروی بیشتری واکنش نشان دهند، چیزی که به گفته محققان ممکن است در طول فعالیت های ورزشی مفید باشد.
  بازیکنان یونیفرم مشکی در مسابقات ورزشی رقابتی بیشتر جریمه می شوند.

  روانشناسی رنگ ها چگونه است

  تحقیقات تکمیلی هنوز مورد نیاز است

  علاقه به موضوع روانشناسی رنگ در حال افزایش است، اما چندین سوال بی پاسخ باقی مانده است. چگونه تداعی رنگ ایجاد می شود؟ تأثیر این تداعی ها بر رفتار دنیای واقعی چقدر قدرتمند است؟

  آیا می توان از رنگ برای افزایش بهره وری کارگران یا ایمنی محل کار استفاده کرد؟ چه رنگ هایی بر رفتار مصرف کننده تاثیر می گذارند؟ آیا تیپ های شخصیتی خاصی رنگ های خاصی را ترجیح می دهند؟ همانطور که محققان به بررسی چنین سؤالاتی ادامه می دهند، ممکن است به زودی درباره تأثیر رنگ بر روانشناسی انسان اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

  زنا اوکانر، یکی از اعضای هیئت علمی دپارتمان معماری، طراحی و برنامه ریزی در دانشگاه سیدنی، پیشنهاد می کند که مردم باید مراقب بسیاری از ادعاهایی که در مورد روانشناسی رنگ می بینند، باشند.

  اوکانر توضیح می‌دهد: «بسیاری از این ادعاها از نظر پشتوانه تجربی فاقد اثبات هستند، نقص‌های اساسی را نشان می‌دهند (مانند ساده‌سازی بیش از حد علّی و اعتبار ذهنی)، و ممکن است شامل فاکتوئیدهایی باشند که به‌عنوان حقایق ارائه می‌شوند. علاوه بر این، چنین ادعاهایی اغلب به تحقیقات منسوخ شده بدون اشاره به یافته های تحقیقاتی فعلی اشاره می کنند. 9

  خلاصه
  تحقیقات بیشتری برای درک تأثیرات ذهنی و فیزیکی رنگ مورد نیاز است. تداعی های جهانی ممکن است وجود داشته باشد، اما بسیاری از عوامل دیگر، از جمله ترجیحات شخصی و تجربیات فردی، نیز نقش مهمی در واکنش احساسی و رفتاری منحصر به فرد شما دارند.

  رنگ می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد

  مطالعات همچنین نشان داده اند که رنگ های خاص می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند. هیچ کس دوست ندارد یک تست درجه بندی شده را ببیند که با جوهر قرمز پوشانده شده است، اما یک مطالعه نشان داد که دیدن رنگ قرمز قبل از امتحان در واقع به عملکرد آزمون آسیب می رساند.

  روانشناسی رنگ ها چگونه است

  - تبلیغات-

  در حالی که رنگ قرمز اغلب به عنوان تهدید کننده، تحریک کننده یا هیجان انگیز توصیف می شود، بسیاری از مطالعات قبلی در مورد تأثیر رنگ قرمز تا حد زیادی بی نتیجه بوده اند. با این حال، این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن دانش‌آموزان در معرض رنگ قرمز قبل از امتحان تأثیر منفی بر عملکرد آزمون دارد.

  در اولین آزمایش از شش آزمایشی که در این مطالعه توضیح داده شد، به 71 دانشجوی کالج ایالات متحده یک شماره شرکت‌کننده به رنگ قرمز، سبز یا سیاه قبل از انجام یک آزمون پنج دقیقه‌ای ارائه شد.

  نتایج نشان داد که دانش آموزانی که قبل از شرکت در آزمون با شماره قرمز ارائه شده بودند، بیش از 20 درصد کمتر از دانش آموزانی که با اعداد سبز و سیاه ارائه شده بودند، نمرات پایین تری کسب کردند.

  رنگ و خرید مصرف کننده

  روانشناسی رنگ نشان می دهد که سایه های مختلف می توانند اثرات مختلفی داشته باشند، از تقویت خلق و خو گرفته تا ایجاد اضطراب. اما آیا رنگ محصولاتی که خریداری می کنید می تواند چیزی در مورد شخصیت شما بگوید؟ برای مثال، آیا رنگ خودرویی که می‌خرید می‌تواند به نوعی با برخی از ویژگی‌ها یا ویژگی‌های شخصیتی مرتبط باشد؟

  هنگام خرید اقلام، ترجیحات رنگی شما ممکن است چیزی در مورد تصویری که می خواهید ارائه دهید بیان کند. ترجیحات رنگی، از لباس هایی که می پوشید تا ماشینی که رانندگی می کنید، گاهی اوقات می تواند بیانیه ای در مورد اینکه ما می خواهیم دیگران از ما چه برداشتی داشته باشند، بیان کند. عوامل دیگری مانند سن و جنسیت نیز می توانند بر انتخاب رنگ ما تأثیر بگذارند.

  سفید : همانطور که بسیاری از خوانندگان ما پیشنهاد کرده اند، رنگ سفید می تواند احساس تازگی و تمیزی داشته باشد. این رنگ اغلب برای برانگیختن حس جوانی و مدرنیته استفاده می شود.
  مشکی : خوانندگان ما اغلب مشکی را به عنوان رنگی «قدرتمند» توصیف می کنند، که ممکن است دلیل این باشد که مشکی محبوب ترین رنگ برای وسایل نقلیه لوکس است. مردم اغلب این رنگ را جذاب، قدرتمند و مرموز توصیف می کنند.
  نقره ای : این سومین رنگ محبوب خودرو است و با حس نوآوری و مدرنیته مرتبط است. محصولات با تکنولوژی بالا اغلب نقره ای هستند، بنابراین رنگ آنها اغلب جدید، مدرن و پیشرفته دیده می شود.
  قرمز : قرمز رنگی پررنگ و جلب توجه است، بنابراین ترجیح دادن این نوع خودرو ممکن است به این معنی باشد که می خواهید تصویری از قدرت، عمل و اعتماد به نفس به نمایش بگذارید.
  آبی : مردم اغلب آبی را به عنوان رنگ ثبات و ایمنی توصیف می کنند. رانندگی با ماشین آبی یا SUV ممکن است نشان دهد که شما قابل اعتماد و قابل اعتماد هستید.
  زرد : به گفته کارشناسان، رانندگی با وسیله نقلیه زرد ممکن است به این معنی باشد که شما به طور کلی فردی شاد هستید و شاید کمی بیشتر از یک فرد معمولی تمایل به ریسک کردن دارید.
  خاکستری : کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که افرادی که ماشین‌های خاکستری می‌رانند، نمی‌خواهند متمایز شوند و در عوض چیزی ظریف‌تر را ترجیح می‌دهند.

  البته، انتخاب رنگ ما اغلب تحت تأثیر قیمت، انتخاب و سایر نگرانی های عملی است. نه تنها این، بلکه ترجیحات رنگ نیز می تواند در طول زمان تغییر کند. 

  ممکن است فردی در جوانی رنگ‌های روشن‌تر و جلب‌توجه‌تر را ترجیح دهد، اما با افزایش سن، خود را به سمت رنگ‌های سنتی‌تر جذب می‌کند. شخصیت خریدار می تواند نقش مهمی در انتخاب رنگ داشته باشد، اما خریداران اغلب به شدت تحت تاثیر عواملی مانند قیمت و همچنین در دسترس بودن قرار می گیرند.

  به عنوان مثال، خرید یک وسیله نقلیه سفید ممکن است کمتر در مورد این باشد که بخواهید مردم فکر کنند شما جوان و مدرن هستید و بیشتر در مورد آب و هوایی که در آن زندگی می کنید. افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند، معمولا وسایل نقلیه رنگ روشن را به تاریک ترجیح می دهند.
  سخنی از Verywell
  رنگ می تواند نقش مهمی در انتقال اطلاعات، ایجاد حالات خاص و حتی تاثیرگذاری بر تصمیمات افراد داشته باشد. ترجیحات رنگی نیز بر اشیایی که مردم برای خرید انتخاب می‌کنند، لباس‌هایی که می‌پوشند و شیوه‌ای که آنها محیط خود را تزئین می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.

  -تبلیغات-

  مردم اغلب اشیایی را با رنگ‌هایی انتخاب می‌کنند که حالات یا احساسات خاصی را برمی‌انگیزد، مانند انتخاب رنگ ماشینی کهاسپرت، آینده‌نگر، براق یا قابل اعتماد به نظر می‌رسد. از رنگ های اتاق نیز می توان برای برانگیختن حالات خاص استفاده کرد، مانند رنگ آمیزی اتاق خواب به رنگ سبز ملایم برای ایجاد روحیه ای آرام.

  پس نتیجه نهایی چیست؟ کارشناسان دریافته‌اند که در حالی که رنگ می‌تواند بر احساس و رفتار ما تأثیر بگذارد، این تأثیرات تابع عوامل شخصی، فرهنگی و موقعیتی است. تحقیقات علمی بیشتری برای به دست آوردن درک بهتری از روانشناسی رنگ ها مورد نیاز است.

  منبع:الیوت ای جی. رنگ و عملکرد روانشناختی: مروری بر کار نظری و تجربی . روانی جلو . 2015؛ 6:368. doi:10.3389/fpsyg.2015.00368 یانگ جی، شن ایکس. کاربرد روانشناسی رنگ در طراحی محیط سلامت جامعه . J Environ Public Health . 2022; 2022: 7259595. doi:10.1155/2022/7259595 Jonauskaite D، Abu-Akel A، Dael N، و همکاران. الگوهای جهانی در تداعی رنگ-احساس بیشتر با نزدیکی زبانی و جغرافیایی شکل می گیرند . روانشناسی . 2020؛ 31 (10): 1245-1260. doi:10.1177/0956797620948810 STY Azeemi, Rafiq HM, Ismail I, Kazmi SR, Azeemi A. اساس مکانیکی کروموتراپی: دانش کنونی و چشم اندازهای آینده . مکمل The Med . 2019؛ 46:217-222. doi:10.1016/j.ctim.2019.08.025 امانی رضا، قوامی حسین ، رادفر مریم، رضا خلخالی حسین خستگی: زیست پزشکی، سلامت و رفتار . 2020؛ 8 (3): 121-129. doi:10.1080/21641846.2020.1782058 آماوی آر ام، مرداک ام جی. درک تداعی رنگ و اثرات آنها بر انتظارات از اثربخشی داروها . داروخانه (بازل) . 2022؛ 10 (4): 82. doi:10.3390/pharmacy10040082 الیوت ای جی، آرتس اچ. درک رنگ قرمز نیرو و سرعت خروجی موتور را افزایش می دهد . عاطفه . 2011؛ ​​11 (2): 445-9. doi: 10.1037/a0022599 فرانک ام جی، گیلوویچ تی. سمت تاریک ادراک خود و اجتماعی: لباس های سیاه و پرخاشگری در ورزش های حرفه ای . J Pers Soc Psychol . 1988؛ 54 (1): 74-85. doi:10.1037//0022-3514.54.1.74 O'Connor Z. روانشناسی رنگ و رنگ درمانی: Caveat Emptor . Color Res Appl . 2011؛ ​​36 (3): 229-234. doi:10.1002/col.20597 Elliot AJ، Maier MA، Moller AC، Friedman R، Meinhardt J. رنگ و عملکرد روانی: تأثیر رنگ قرمز بر دستیابی به عملکرد . J Exp Psychol Gen. 2007؛ 136 (1): 154-68. doi:10.1037/0096-3445.136.1.154 Taylor C، Schloss K، Palmer SE، Franklin A. ترجیحات رنگ در نوزادان و بزرگسالان متفاوت است. Psychon Bull Rev. 2013؛ 20 (5): 916-22. doi:10.3758/s13423-013-0411-6
  - تبلیغات -
  مطالب پیشنهادی

  نظر شما

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  - تبلیغات -

  مطالب مشابه

  مطالب جدید

  در روانشناسی رنگ ها چگونه است به تاثیرات رنگ و مسائل روانشناسی رنگ را از دیده روانشناس بزرگ و برجسته بررسی خواهیم کرد روانشناسی رنگ ها چگونه است آیا در اتاق زرد احساس اضطراب می کنید؟ آیا رنگ آبی به شما احساس آرامش و آرامش می...روانشناسی رنگ ها چگونه است